Ruszyły regularne kursy opolskich Impulsów

Trzy nowoczesne Impulsy Newagu rozpoczęły już kursy w planowym rozkładzie jazdy. – Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli komfortowo podróżować korzystając z usług Przewozów Regionalnych – powiedział Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Pojazdy zostały uroczyście przekazane władzom regionu przez producenta, firmę Newag z Nowego Sącza w ubiegły piątek. Przy tej okazji marszałek Buła przypomniał, że pociągi tego typu kupiło jedenaście województw, ale to właśnie Opolskie było pierwsze. – Szybko podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu pieniędzy z drugiego unijnego rozdania na poprawę podróżowania po regionie, szybko ogłosiliśmy przetarg, a firma w terminie wywiązała się z umowy – mówił marszałek Andrzej Buła.

Takich składów na krajowych torach jeszcze nie było. Prezes Newagu podkreślał przede wszystkimbezpieczeństwo podróżowania nowymi pociągami. –Te pociągi to nasze najmłodsze dziecko, każdy z nich  spełnia najwyższe, europejskie normy dla taboru kolejowego – mówił. – Na ten sukces pracuje ponad tysiąc pracowników naszej firmy, w tym  grupa młodych, niezwykle uzdolnionych inżynierów – dodawał.

Impulsy jeżdżą na najbardziej obciążonej i najważniejszej linii w regionie, obsługującej około 50% wszystkich pasażerów kolei regionalnej w województwie opolskim, tj. na trasie Brzeg – Opole – Kędzierzyn- Koźle.

Pociągi zakupiono w ramach projektu pn. „Opolskie mobilne! - usprawnienie transportu zbiorowego regionu i aglomeracji opolskiej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 - 2020. Zgodnie z umową Newag dostarczy na Opolszczyznę 7 Impulsów. Władze województwa przeznaczą na nie ponad 88 mln zł, w tym 13,4 mln zł wkładu własnego. Koszt jednego pociągu to 12,6 mln zł brutto. Obecnie pasażerów wożą trzy Impulsy. Dwa kolejne trafią na Opolszczyznę na przełomie roku.

Są to pojazdy niskopodłogowe z komfortowym wnętrzem, osiągają prędkość eksploatacyjną 160 km/h i wyposażone m.in. w bezpłatne WI-FI, nowoczesny system informacji pasażerskiej (np. o trasie, prędkości i postojach pociągu), monitoring całego pojazdu, klimatyzację, automatyczny system liczenia podróżnych,gniazdka elektryczne przy wygodnych fotelach pasażerskich, miejsce do przewozu rowerów, wysuwane stopnie umożliwiające bezpieczne wsiadanie do pociągu z różnych wysokości peronów, oświetlenie w technologii LED, przyciemniane szyby oraz toaletę z przewijakiem dla niemowląt w pełni dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Mają 176 miejsc siedzących, a wnętrze zostało dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania z miejscami specjalnie dla nich przeznaczonymi oraz wyposażone w podnośniki ręczne do wózków inwalidzkich.