Manifestacja związkowców w Opolu

Świętej pamięci Poczta Polska - taki napis widniał na trumnie, z którą pochód ruszył spod budynku poczty przy ul. Krakowskiej. Działania rządu związkowcy określili jako antyspołeczne i antypracownicze.

"Ręce precz od Poczty Polskiej", "Pocztę Polską tanio sprzedam" - z takimi m.in. transparentami i drewnianą trumną na której napisano "Śp. Poczta Polska razem z Polską zmartwychwstała narodowi służyć miała. Orła z niej zerwano, trąbkę ukradziono i warszawskiej knajpie śmierć jej przeznaczono" ruszyli związkowcy spod budynku opolskiej poczty ulicą Krakowską.- W skali kraju z firmy odeszło 4 tys. osób w ramach odejść dobrowolnych. Nie ma już kogo zwalniać, afirma dalej przymierza się do kolejnych redukcji - mówił Jerzy Chrobak z zakładowej "Solidarności". U zbiegu z ulicą Damrota do pochodu dołączyli związkowcy z Teatru im. Jana Kochanowskiego, a pod Filharmonią Opolską - filharmonicy. Jeden z postulatów manifestantów dotyczył bowiem przywrócenia wyższych dotacji dla jednostek kultury.Przy dźwiękach marsza pogrzebowego pochód dotarł pod siedzibę urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego. Tam manifestujący odczytali 7 postulatów regionalnych i 12 ogólnokrajowych. czytaj dalej reklama

Krystyna Ciemniak, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych mówiła, że związkowcy oczekują wzięcia odpowiedzialności przez państwo za zabezpieczenie zdrowotne mieszkańców i włączenie pielęgniarek do systemu rozliczeń z NFZ-em, co pozwoliłoby podnieść pensje tzw. średniego personelu.- Nie chodzi nam o 50 czy 100 zł, które z trudem udaje się obecnie wynegocjować, ale o 1500 zł - mówiła Krystyna Ciemniak. - Bo w innym wypadku czekają nas kolejne wyjazdy zagraniczne wykwalifikowanego personelu. Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności mówił, że polityka obecnego rządu PO i PSL jest antypracownicza i antyspołeczna. - Domagamy się obniżenia wieku emerytalnego. Wprowadzając go rząd nie zadbał o wydłużenie urlopów do 35 dni, co powinien był zrobić - mówił Grzegorz Adamczyk.Sebastian Koćwin z OPZZ dodał, że dopiero w roku wyborczym władze zdecydowały się podjąć dialog ze związkowcami. - To nasza szansa na wywalczenie pewnych praw. Płaca minimalna nie wystarcza na przeżycie, musi zostać podniesiona - mówił.

Manifestację zorganizowały Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych. 

Postulaty regionalne 

  • 1. Wzywamy wojewodę opolskiego i marszałka województwa do opracowania Regionalnej Strategii Rozwoju opolskiego przemysłu i przeciwdziałania emigracji mieszkańców Opolszczyzny oraz zapewnienia godziwych warunków pracy i płacy
  • 2. Nie zgadzamy się z likwidacją miejsc pracy na Poczcie Polskiej w naszym województwie.
  • 3. Domagamy się zwiększenia dotacji na instytucje kultury w województwie opolskim.
  • 4. Wniesienia ustawy o płaceniu podatku CIT w miejscu pracy zakładu, a nie miejscu siedziby zarządu.
  • 5. Zaprzestania degradacji żeglowności Odry i podjęcia działań na rzecz wznowienia transportu towarów Odrą.
  • 6. Sprzeciwiamy się planowanej prywatyzacji Stadniny Koni w Prudniku.
  • 7. Domagamy się od opolskich samorządów działań na rzecz wdrożenia dyrektywy gwarantującej prowadzenie gospodarki odpadami, pełną kontrolę nad tymi zadaniami i jasną odpowiedzialność za zbudowany system przez gminę.